Pancar Pekmezi Yapımı

Şifa deposu pancar pekmezi yapımı bir hayli meşakkatli olduğu için genellikle imece usulü yapılması tercih edilir.

İlk aşamada toplanan pancarların üzerinde ki toprak bol su ile güzelce temizlenmelidir. Pancarlar topraktan arındırıldıktan sonra, önce baş kısmı kesilerek itinayla soyulmalıdır. Pancar pekmezi yapımı esnasında bir diğer önemli hassasiyet ise pancarları soyarken üzerinde az da olsa kabuk kalmamasına dikkat edilmelidir ki pekmeziniz de acılık olmasın. Bir adet şeker pancarı ağırlığı ortalama 5 ila 7 kg arasında değişmekle birlikte bazı bölgelerde 15 kg a kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden soymanın da doğramanın da pekte kolay olduğu söylenemez.

Pancar Pekmezi Yapımında Soyulması ve temizlenmesi en önemli aşamalardandır

Soyulan pancarlar bir kez daha sudan geçirildikten sonra sıra doğranma aşamasına gelir. Pancar pekmezi yapımında dikkat etmemiz gereken pancarın hem boyutu hem de sertliği nedeniyle doğrarken bıçak yerine, kesme tahtası üzerinde satır kullanılası doğru bir seçim olacaktır. Tüm pancarlar olabildiğince ince şekilde doğrandıktan sonra tekrar sudan geçirilir. Bu sıra da ortalama 100 lt su alabilecek kapasite de olan büyük bakır kazanlar sacayak ile desteklenerek odunların üzerine alınır ve hazır hale getirilir. Doğranan pancarlar tekrar sudan geçirilerek bakır kazanlara alınır ve pancarların üzerini kapatacak şekilde içme suyu ilave edilir. Yaklaşık olarak 7- 8 saat olan pişme sürecin de odun ateşini kontrol etmek ve ara sıra uzun ahşap sopalar kullanarak karıştırmak gerekir. Arta kalan pancar küspesinin havyanlar için besleyici bir öğün olduğunu unutmayalım.

Pancar Pekmezi Yapımı ve Püf Noktaları

Makbûl olan sıkma oluğudur?

Saatler sonrası pişen pancarlar el yakmayacak ısıya geldiği zaman temiz bir bez torba veyahut bir çuvala alınarak genellikle ceviz ağacından yapılan sıkma oluğuna yerleştirilir. Sıkma oluğuna yerleştirilen torbada ki pancarların üzerine ağırlık konularak ve beden gücü ile ağırlığı artırarak sıkma işlemine başlanır. Günümüz de sıkma oluğuna alternatif olarak elektrikli ve elektriksiz olmak üzere pres makineleri bulunsa da hiçbir şey sıkma oluğunun yerini tutamaz.

Pancar Pekmezi Yapımı ve Püf Noktaları

Pancar Pekmezi Yapımında Püf Noktalar

Bazı bölgeler de hereni adı verilen, yaklaşık büyük bir kazan suyu alabilecek kapasite de olan geniş bakır tava, kazan ile yer değiştirerek odun ateşi üzerinde ki yerini alır.

Elde edilen pancar suları bir süzgeç yardımı ile ki süzgecin üzerine tülbent koyulması tavsiyemdir, süzülür ve ateş üzerinde ki geniş bakır tavaya dökülerek kaynamaya bırakılır. Pekmezin taşmaması ve daha berrak olması için üzerinde ki köpükler itinayla alınmalıdır. Pancar pekmezi yapımında en güzel aşama; bir kepçe yardımıyla kontrol ederken suyun şıraya dönüştüğünü, odun ateşinin rengini alıp enfes bir kızıllığa büründüğünü gözlemlemektir. Şifa niyetine…

Pancar Pekmezi Siparişi Ver

Hemen şimdi sitemiz üzerinden bu şifa deposu pancar pekmezlerinden sipariş verebilirsiniz. SİPARİŞ VER

Pancar pekmezi yapımı hakkında yazımızı beğendiyseniz ve yeni paylaşımlardan haberdar olmak istiyorsanız bizi instagram hesabımız olan @pancarpekmezicom adresinden takip edebilirsiniz.